ثبت نام
مطالب برتر
نظرشما در مورد سیستم؟
تبلیغات
0

نکات مهم در طراحی وب‌سایت-بخش اول

نویسنده: hamid   || موضوع: آموزش   || تاریخ: 15-06-1393, 03:57   || بازدید: 4798

دشمن تان را بشناسید
اين که سيستم‌هاي مديريت محتوا چقدر در ويرايش محتوا به کاربر آزادي بدهند، قانون ثابتي ندارد. به‌عنوان يک طراح ابتدا بايد بفهميد در مقابل سيستم قالب‌گذاري CMS انتخابي‌تان چقدر کنترل داريد. اين کنترل ممکن است در حد توانايي ويرايش قالب‌هاي موجود يا به پيچيدگي تغيير کلي CMS براي طراحي‌تان باشد. در برخي محصولات قديمي‌تر CMS ممکن است ببينيد کنترل کمي روي نشانه‌گذاري‌هايي که در صفحه وارد شده‌اند داريد. اگر کاربران CMS قادر باشند HTML خودشان را وارد کنند، مي‌توانيد بفهميد طراحي‌تان چقدر در مقابل اين اتفاقات مقاوم است. شرايط ايده‌آل براي يک طراح زماني است که کاربر، قابليت محدودي براي وارد کردن نشانه‌گذاري‌هايش داشته باشد و CMS از بلاک‌هاي محتواي ساخت‌يافته براي هدايت آنها با افزودن محتوا در شيوه صحيح استفاده کند و سپس بدرستي توسط قالب‌ها نشانه‌گذاري شوند.

نکات مهم در طراحی وب‌سایت-بخش اول

سازگار نگه داريد
هر چقدر سيستم مديريت محتواي منعطف‌تري داشته باشيد، بايد سازگاري قالب‌هاي خود را بيشتر در نظر بگيريد. اين‌که چند ويرايشگر محتوا تربيت کنيد، بسيار ساده‌تر از اين است که بخواهيد سيستم سازگاري داشته باشيد.

اگر با هر نوعي از محتواي ساخت‌يافته در طراحي‌تان كار مي‌کنيد، هر بخش را به‌عنوان يک بلاک تکرارشونده قلمداد کنيد. توسط CSS3 براحتي مي‌توانيم هر آيتمي يا حتي آيتم آخر را هدف بگيريم. البته اين قابليت براي مرورگرهاي قديمي دردسترس نيست و ممکن است ويرايش کد پشتيبان CMS براي افزودن يک کلاس براي هر آيتم ديگر يا آخرين آيتم امکان‌پذير نباشد.

زماني که با نواحي‌اي سر و کار داريد که الزاما بلوک‌هاي بزرگ محتوايي هستند و کاربر روي نشانه‌گذاري آنها کنترل کامل دارد، اصلا فرض نکنيد که کاربر خودش تشخيص مي‌دهد که بايد کلاس‌هاي CSS را اضافه کند تا جلوه‌هايي که شما براي اين سيستم در نظر گرفته‌ايد را پياده کند.

نکات مهم در طراحی وب‌سایت-بخش اول

اجتناب از به‌کارگيري عکس به‌جاي متن
ممکن است تصاوير را با کمک PHP و ديگر زبان‌ها در سمت سرور ايجاد کرد، اما سيستم مديريت محتواي شما نمي‌تواند اين قابليت را به‌عنوان مساله‌اي استاندارد ارائه کند، چون همواره بايد فکر فونت‌هاي غيراستانداردي که در طراحي‌تان قرار مي‌گيرد نيز باشيد.
همين شرايط با استفاده از فونت‌ها ساده‌تر است و سرويس‌هاي زيادي همين الان هستند که مي‌توانيد از هر فونتي که تمايل داريد در وب‌سايت خود استفاده کنيد و نيازي هم نباشد که روي کامپيوتر کاربر نصب شده‌ باشند.

در نظر گرفتن سيستم مديريت محتوا هنگام ايجاد منو
به ‌هر حال هر سيستم مديريت محتوايي روي يک مساله تمرکز دارد و باعث مي‌شود بيشتر بازديدهاي سايت را به آن بخش هدايت کند. از اين‌رو بهتر است با توسعه‌ دهندگان CMS صحبت کرد و متوجه شد که اين سيستم تا چه حد کنترل لازم را به‌کاربر مي‌دهد.


نکات مهم در طراحی وب‌سایت-بخش اول

با اطلاعات واقعي آزمايش کنيد
زماني‌که طراحي در HTML و CSS توسعه پيدا کرد، فرضيات‌ خود را از نظر رفتاري که طراحي در برابر محتوا نشان مي‌دهد، بيازماييد. اگر اين کار پيش از اين که قالب‌ها در CMS گنجانده شوند، انجام شود، بهتر خواهد بود.


به ويراستاران محتوا در نگهداري طراحي کمک کنيد
اگر CMS را با دستورالعمل‌هاي کوچک به کاربر تحويل دهيد، نمي‌توانيد از آنها انتظار داشته باشيد ذهن‌تان را بخوانند و از طراحي آن‌گونه که دوست داريد نگهداري کنند. حتي اگر ويراستار محتواي پايه‌اي، کاملا براي ويرايش سايت تعليم ديده باشد، ممکن است بر اثر گذشت زمان فراموش کند يا تصميم بگيرد کمي خلاقيت به‌خرج دهد يا ممکن است ويراستار اصلي برود و شخص ديگري با آموزش کمتر جاي آن را بگيرد.
نکات مهم در طراحی وب‌سایت-بخش اول

حذف عملکردهاي اضافي از واژه‌پرداز
واژه‌پرداز WYSIWYG در CMS شما به‌طور پيش‌فرض قابليت اضافه کردن هر نوع شکل و ظاهري را به متن مي‌دهد. با اين حال در بسياري از همين واژه‌پردازها مي‌توان نوار ابزار را محدود کرده و تنها به دکمه‌ها و استايل‌هايي که مي‌خواهيد کاربر به آن دسترسي داشته باشد، اجازه ديده شدن بدهيد.

نکات مهم در طراحی وب‌سایت-بخش اول

مطالب مشابه:

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
E-Mail:
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود

کلیدواژه های سایت