» » مقایسه دیسک های سخت و جامد؟ کدام بهتر است؟
ثبت نام
مطالب برتر
نظرشما در مورد سیستم؟
تبلیغات
0

مقایسه دیسک های سخت و جامد؟ کدام بهتر است؟

نویسنده: hamid   || موضوع: سخت افزار / آموزش   || تاریخ: 21-12-1392, 12:20   || بازدید: 3385

اما موضوع مهم این است که چطور آنها را انتخاب کنید. در اینجا قصد داریم تفاوت های دیسک سخت و وضعیت جامد را برای شما شرح داده و مزایا و معایب آنها را توضیح دهیم تا بتوانید مطابق با نیازهای واقعی سیستم رایانه ای خود، یکی از آنها را انتخاب کنید.

تفاوت هاو شباهت​ها
مقایسه دیسک های سخت و جامد؟ کدام بهتر است؟

دیسک سخت های سنتی چرخان، جزئی اساسی و جدایی ناپذیر در رایانه ها به شمار می رود. برخلاف حافظه رم که داده ها با قطع برق و خاموش شدن سیستم از روی حافظه سیستم محو می شود، در دیسک سخت داده به صورت ذخیره شده روی صفحات دیسک باقی می ماند. اساس دیسک های سخت صفحات فلزی با پوشش مغناطیسی است. بدون در نظر گرفتن مدت زمان داده ذخیره شده، این پوشش مغناطیسی روی صفحات گردان است که وظیفه ذخیره داده را برعهده دارد. در حالی که دیسک ها در چارچوب بدنه دیسک سخت می چرخند، یک هد خواندن و نوشتن (read / write) که روی یک بازوی متحرک قرار دارد، وظیفه دسترسی به داده روی صفحات گردان را انجام می دهد. یک درایو وضعیت جامد از نظر عملکرد همان کار دیسک سخت را انجام می دهد (ذخیره داده هنگامی که رایانه خاموش است، بوت کردن سیستم شما و....)؛ اما به جای به کار بردن پوشش مغناطیسی روی صفحات دیسک برای ذخیره داده، داده روی تراشه های حافظه فلش ذخیره می شود به این ترتیب داده ها حتی در نبود جریان برق نیز حفظ می شوند. این تراشه ها را می توان به صورت دائم روی مادربورد (مانند انواع کوچکی از اولترابوک ها و لپ تاپ های کوچک)، روی کارت PCI / PCIe (در یک سری رایانه های مخصوص کار) یا در جعبه هایی به شکل دیسک سخت معمولی به کار برد. این محصول را می توان با استفاده از درگاه اتصال و کابل ساتا برای دسکتاپ ها یا لپ تاپ های معمولی به کار برد. این تراشه های حافظه فلش از نظر نوع سرعت حافظه با آن تراشه های حافظه ای که در درایو های حافظه فلش یو.اس .بی وجود دارد خیلی متفاوتند. البته این موضوع خود مقوله تکنیکی کاملا جداگانه ای است، اما به طور خلاصه می توان گفت که حافظه فلش درون درایو های وضعیت جامد پرسرعت تر و قابل اطمینان تر از فلش درایوهای یو.اس. بی است. به همین دلیل درایوهای وضعیت جامد بسیار گران تر از انواع فلش درایو یو.اس .بی هم ظرفیت خود است.

مزایا و معایب
دیسک های سخت و وضعیت جامد هر دو کار مشابهی انجام می دهند : آنها سیستم شما را بوت می کنند، برنامه های کاربردی شما را ذخیره و نگهداری کرده و وظیفه ذخیره سازی داده شخصی شما را به عهده دارد. با این حال هر نوع از این فضاهای ذخیره از مجموعه قابلیت های خاص خود برخوردار است. اما سوال این است که تفاوت آنها چیست و چرا کاربران یکی از آنها را به دیگری ترجیح می دهند.

قیمت : درایو های وضعیت جامد با قیمت یک دلار به ازای هر گیگابایت فوق العاده گران است. شما برای ظرفیت یک ترابایت دیسک سخت لپ تاپی 5 / 2 اینچی نصف مبلغ قیمت یک درایو وضعیت جامد 128 گیگابایتی را می پردازید. در مورد درایو های وضعیت جامد بالای ظرفیت 500 گیگابایت این قیمت ها واقعا قابل تصور نیست. از آنجا که فناوری دیسک سخت قدیمی تر و شناخته تر است، آنها در آینده نیز ارزان تر باقی خواهد ماند. همین پرداخت اضافی برای درایو وضعیت جامد می تواند قیمت تمام شده رایانه ای که قصد جمع کردنش را دارید به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

مقایسه دیسک های سخت و جامد؟ کدام بهتر است؟


ظرفیت عادی و حداکثر : حداکثر ظرفیت درایوهای وضعیت جامد یک ترابایت است. آنها هنوز کمیاب و گران قیمت است. شما بندرت می توانید ظرفیت 128 تا 500 گیگابایتی آنها را در سیستم های معمولی بیابید. این روزها مشکل است که حتی یک دیسک سخت 160 گیگابایتی در بازار پیدا کنید؛ زیرا حداقل ظرفیت این نوع ذخیره ها برای امسال 250 و 500 گیگابایت است. افراد علاقه مند محتوای رسانه ای باید ظرفیت هایی بین یک تا چهار ترابایت را در سیستم های پیشرفته جدید خود به کار ببرند. اساسا هر قدر فضای ذخیره بیشتری داشته باشید در PC خود از محتواهای بیشتری مانند عکس ها، موزیک و ویدئو می توانید بهره مند شوید. گرچه این روزها با متداول شدن فضای ذخیره ابری، شاید اینترنت جای خوبی برای به اشتراک گذاری بین سیستم شما و تلفن همراه، تبلت تان باشد ـ با توجه به هزینه گزاف اینترنت با پهنای باند بالا در ایران ـ هنوز هم استفاده از فضای ذخیره محلی ارزان تر است که فقط یک بار برای آن هزینه می کنید.

سرعت : اینجا نقطه درخشش فضای ذخیره وضعیت جامد است. یک رایانه مجهز به SSD فقط ظرف چند ثانیه بوت می شود، در حالی که این زمان برای یک سیستم با هارد معمولی می تواند بیش از یک دقیقه باشد. یک دیسک سخت به زمان نیاز دارد تا مشخصه های سیستم عامل را سریع تر کرده و در موقع عملکردهای عادی نیز سرعتی کمتر از وضعیت جامد دارد. یک رایانه Mac یا PC با SSD سریع تر بوت شده، برنامه ها را زودتر به جریان می اندازد و از کارایی سراسری بالاتری برخوردار است. حتی در درایو های خارجی نیز سرعت و زمان انتقال داده وضعیت جامد تا حد قابل ملاحظه ای بیشتر از HDD است.

مقایسه دیسک های سخت و جامد؟ کدام بهتر است؟


خــرد کــردن داده (Fragmentation) : دیسک های سخت به دلیل ماهیت سطوح گردان، در رابطه با فایل های بزرگ که به صورت بلوک های به هم پیوسته در فضای ذخیره جا خوش کرده اند، بهترین عملکرد را ارائه می کنند. به این ترتیب، هد درایو (گرداننده) می تواند به صورت دائم شروع به خواندن اطلاعات کرده و مجددا روند خواندن را پایان بخشد. هنگامی که دیسک های سخت به مرحله پر شدن می رسد، فایل های بزرگ قادر است متفرق شده و در سطح و اطراف دیسک گردان مغناطیسی پراکنده شود، که به این حالت خرد کردن داده می گویند. مزیت HDD این است که عوامل محاسباتی خواندن / نوشتن داده با حداقل تاثیر گذاری منفی می تواند بهبود یابد و داده ها را خرد و به صورت پراکنده ذخیره کند. در حالی که SSD کاری به این که داده در کجای تراشه هایش ذخیره می شود ندارد، برای فایل های کم حجم از سرعت بیشتری بهره می برد. از آنجا که در SSD از هد خواندن و بازوی مکانیکی خبری نیست، آنها به طور ذاتی از سرعت بیشتری برخوردارند.

پایداری و ماندگاری : وضعیت جامد قطعه مکانیکی ندارد، در نتیجه در صورتی که لپ تاپ از دستتان به زمین بیفتد یا در حالت لرزش شدید در خودرویی در حال حرکت و حتی زلزله، داده های شما در درایو SSD از امنیت بیشتری برخوردار است.

سر و صدا : حتی کم صداترین دیسک سخت هنگام گردش صفحات یا حرکت بازویش در مواقعی که داده را می خواند و می نویسد بویژه در سیستم های قدیمی و دارای کیس تمام فلزی بالاخره کمی صدا تولید می کند. همچنین دیسک های سخت پرسرعت تر صدای بیشتری هم تولید می کنند، اما درایو وضعیت جامد هیچ صدایی ندارد.

موارد مصرف SSD و HDD
مقایسه دیسک های سخت و جامد؟ کدام بهتر است؟

دیسک سخت

ـ عشاق محتوای رسانه ای و کسانی که دانلود سنگین دارند

ـ کاربرانی که در پی سیستم های ارزان هستند

ـ کاربران عادی

درایو وضعیت جامد

ـ افرادی که همیشه در راه و در حال حرکت هستند

ـ کاربران دارای جنون سرعت سیستم

ـ طرفداران گرافیک رایانه ای و کار های مهندسی

ـ علاقه مندان موزیک و دست اندرکاران موسیقی

مقایسه دیسک های سخت و جامد؟ کدام بهتر است؟


جمع بندی
به لحاظ قیمت، ظرفیت و در دسترس بودن دیسک های سخت برنده اند، اما از نظر سرعت، ضدضربه بودن، تنوع شکل و بی صدا بودن درایو وضعیت جامد گوی سبقت را از دیسک سخت می رباید. به دلیل سرعت خواندن / نوشتن بالا SSD برای افرادی که کارهای سنگین گرافیکی و ویرایش ویدئو انجام می دهند و بازیخورها توصیه می شود، اما برای کاربرانی که علاقه مند نگهداری فیلم و موزیک هستند با توجه به ارزانی دیسک سخت و ظرفیت های بزرگ در دسترس، این نوع فضای ذخیره مناسب است.

مقایسه دیسک های سخت و جامد؟ کدام بهتر است؟


منابع:
1. IBM OEM MR Head | Technology | The era of giant magnetoresistive heads
2. http://anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=2922&p=1 Review of Western Digital's fastest HDD as of February ۲۰۰۷
3. The 1999 Disk/Trend Hard Disk Drive Report lists 81 mobile HDDs having rotational speeds ranging from ۳٬۶۳۴ to ۴٬۹۰۰ RPM with 44 models operating at 4200RPM
4. Walter, ‎Chip. Kryder's Law. . Verlagsgruppe Georg von Holtzbrinck GmbH, 25 ژوئیه 2005. Retrieved on 2006-10-29.
5. Seagate Outlines the Future of Storage:: Articles:: www.hardwarezone.com®
6. Hitachi's 7K1000 Terabyte Hard Drive
7. Seagate, Samsung Begin to Ship 1TB Desktop Hard Drives
8. Seagate Elite 47, shipped ۱۲/۹۷ per 1998 Disk/Trend Report - Rigid Disk Drives
9. Quantum Bigfoot TS, shipped ۱۰/۹۸ per 1999 Disk/Trend Report - Rigid Disk Drives
10. The Quantum Bigfoot TS used a maximum of 3 platters, other earlier and lower capacity product used up to 4 platters in a ۵٫۲۵" HH form factor, e.g. Microscience HH1090 circa 1989.
11. “WD Brings 250 GB HDDs to Notebooks”. ۰۷۰۷۲۰ tomshardware.com
12. “Toshiba MK1011GAH - World's First 100 GB ۱٫۸-Inch HDD”. ۰۷۰۸۰۸ laptoping.com

مطالب مشابه:

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
E-Mail:
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود

کلیدواژه های سایت